Yerba Maté, také nazývaná pouze Maté, je tradiční nápoj pocházející z Jižní Ameriky, zejména z Argentiny, Uruguaye, Paraguaye a Brazílie. Jeho výroba a konzumace sahá až do doby předkolumbovských civilizací a dodnes zůstává velmi populární v celé Latinské Americe. Yerba Maté se stává stále více populárním také v jiných částech světa, a to díky svým zdravotním přínosům a energetizujícím účinkům.

Co to je Yerba Maté?

Yerba Maté je nápoj, který se připravuje ze sušených listů a větví stromu Ilex paraguariensis. Tyto suroviny se sbírají a suší na slunci, následně se mohou balit do pytlů a prodávat. Konzumace yerba maté je spojena s rituálem a tradicí, které jsou velmi důležité pro mnoho jihoamerických zemí. Maté se nejčastěji pijí z kalabasové nádoby, která se nazývá mate a pije se pomocí kovové trubky, která se nazývá bombilla.

Zdravotní přínosy

Yerba Maté obsahuje mnoho látek, které jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. Mezi nejvýznamnější patří kofein, theobromin a theofylin, které mají podobné účinky jako kofein obsažený v kávě. Však má yerba maté také několik výhod oproti kávě, například obsahuje méně kyseliny chlorogenové, což znamená, že má nižší riziko podráždění žaludku. Navíc obsahuje mnoho antioxidantů, které mohou chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály.

Další výhodou Yerba Maté je to, že může pomoci s hubnutím. Yerba Maté obsahuje látky, které mohou stimulovat metabolismus a snižovat chuť k jídlu. Studie také naznačují, že konzumace yerba maté může pomoci s redukcí tukové tkáně a zlepšením celkového stavu kardiovaskulárního systému.

Energetizující účinky

Yerba Maté se často používá jako nápoj pro zlepšení energie a koncentrace.